Nietypowe zwyczaje świąteczne w innych krajach

 (0)

Nietypowe zwyczaje świąteczne w innych krajach

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnych spotkań i tradycji, które różnią się od siebie w zależności od kraju i regionu. Odkryj wyjątkowe zwyczaje związane z różnymi miejscami na ziemi w dzisiejszym artykule o nietypowych tradycjach świątecznych.

Święta z KFC:

Dlaczego Japończycy gustują w fast foodach? Mieszkańcy Japonii, zamiast od rana przygotowywać świąteczne potrawy, ustawiają się w kolejkach przed… KFC. Zwyczaj spożywania kurczaka z tej słynnej, fast foodowej restauracji sięga lat 70. i trwa do dzisiaj. Aby zdobyć kubełek, najczęściej trzeba odczekać nawet kilka godzin! To prawdziwe poświęcenie dla lokalnej tradycji.

Jak to się zaczęło?

Historia tradycji sięga lat 70., kiedy KFC w Japonii wprowadziło specjalną kampanię świąteczną. Dzięki reklamowemu sukcesowi, zamawianie kawałków kurczaka na Boże Narodzenie stało się symbolem wspólnego spędzania czasu i delektowania się pysznym jedzeniem. Trzeba przyznać, że pomimo braku kulinarnych eksperymentów, japońska tradycja świąteczna ma swój urok. Ostatecznie, kto nie chciałby spędzić wieczoru na kanapie, ubrany w wygodny dres Dkaren i z kubełkiem kurczaka w ręku?

Kim jest Befana? Tradycje bożonarodzeniowe we Włoszech

Włoska tradycja bożonarodzeniowa jest bogata w unikalne zwyczaje, a jednym z najciekawszych z nich jest postać znana jako La Befana. Befana to dobra wróżka, której historia jest zakorzeniona w folklorze.

Według legendy, Befana była starszą kobietą, która odmówiła towarzyszenia Trzem Królom w drodze do Betlejem. Po jakimś czasie kobieta zmieniła zdanie, a teraz Befana przemierza świat w nocy z 5 na 6 stycznia, obdarowując prezentami grzeczne dzieci.
Co Befana zostawia dzieciom? jeśli dziecko było grzeczne, może oczekiwać prezentów i słodyczy, jeśli było niegrzeczne, w skarpecie znajdzie bryłkę węgla, czasami dzieci zostawiają staruszce poczęstunek w postaci owocu i napoju.

Norwegia: bez sprzątania i generalnych porządków

W Norwegii, święta Bożego Narodzenia nieco odbiegają od tradycyjnych zwyczajów związanych z przygotowaniami do świąt. Zamiast organizowania generalnych porządków, przygotowywania domu na nadejście świąt i pilnowania, aby modne piżamy damskie leżały na swoim miejscu, mieszkańcy Norwegii chowają mopy i miotły do szafy.

Skąd wzięła się ta nietypowa tradycja?

Otóż, Norwedzy wierzą, że podczas Bożego Narodzenia po domach krążą złe duchy i czarownice, które chętnie kradną szczotki i inne akcesoria, które pomagają utrzymać porządek w mieszkaniu.
Zamiast sprzątać, Norwedzy skupiają się na tworzenie atmosfery spokoju i relaksu, co sprawia, że święta są dla nich czasem prawdziwego odpoczynku. Być może podczas tegorocznego Bożego Narodzenia warto wprowadzić podobny zwyczaj do swojego domu, poświęcając czas bliskim, a nie porządkom.

Islandia i „powódź książek świątecznych”

Islandia słynie z niezwykłej tradycji zwaną „Jólabókaflóð”, co dosłownie oznacza „powódź książek świątecznych”. To unikalne zjawisko ma miejsce w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to Islandczycy masowo kupują książki i obdarowują nimi siebie nawzajem, wspierając rozwój literatury i lokalne księgarnie.
Jakie powieści mieszkańcy Islandii czytają najchętniej? Oto najpopularniejsze rodzaje książek: powieści sensacyjne i kryminały, literatura faktu, książki przygodowe, biografie, literatura obyczajowa i romantyczna, książki fantasy. Dzięki unikalnej tradycji kupowania książek na święta, Islandczycy dostarczają sobie zarówno rozrywki, jak i mają doskonały pomysł na prezent dla swoich bliskich. Jesteśmy pewni, że wielu czytelników w Polsce również nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez dobrej powieści, do której idealnym dodatkiem jest miękka, bawełniana podomka Dkaren.

Skarpety i Christmas Day, czyli zwyczaje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą unikalne tradycje, które są rozpoznawalne praktycznie na całym świecie. Jednym z nietypowych zwyczajów jest zawieszanie skarpetek nad kominkiem — są one potem wypełniane prezentami przez samego Świętego Mikołaja w noc wigilijną.

Christmas Day zamiast tradycyjnej, bożonarodzeniowej wigilii

Christmas Day, czyli Dzień Bożego Narodzenia, to moment, na który w Wielkiej Brytanii czeka się z niecierpliwością. W przeciwieństwie do wieczornej wieczerzy, którą znamy z Polski, w tym dniu brytyjskie rodziny już od rana zbierają się przy stole, aby wspólnie świętować. Rozpoczyna się od wymiany prezentów, a potem wszyscy razem delektują się tradycyjnym angielskim obiadem. A ty, lubisz spędzać poranek w komfortowej podomce, ciesząc się wolnym dniem w rodzinnym gronie? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu i znajdź wygodne i modne piżamki, w których każdy świąteczny dzień będzie wyjątkowo komfortowy.

Podomka Christmas
Podomka
Podomka Christmas wzór 013
Podomka Christmas wzór 013
Podomka Christmas 012
Podomka Christmas 012
Podomka 100 czerwona
Podomka
Podomka Judyta
Podomka Judyta
Podomka Hazel
Podomka Hazel
Halka Alubi
Halka
Halka Laloni
Halka Laloni
Halka PIA
Halka PIA

 (0)