Mediolan Fashion Week 2024

 (2)

Mediolan Fashion Week 2024

Fashion Week w Mediolanie, to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w świecie mody, które słynie nie tylko z pokazania najświeższych trendów, ale także z kreatywności, ekstrawagancji i zjawiskowych projektów. To czas, kiedy miasto staje się centrum uwagi dla wszystkich miłośników mody, celebrytów, influencerów i pasjonatów, którzy przybywają tu z całego globu, aby celebrować sztukę ubierania się. Ale czy wiesz, jak to wszystko się zaczęło? Skąd się wzięły fashionweek?

Historia Fashion Weeków sięga lat 40. XX wieku, kiedy to w Paryżu zorganizowano pierwsze pokazy mody, aby przedstawić najnowsze kolekcje projektantów. W latach 70. i 80. wydarzenia te zaczęły przybierać na znaczeniu, a kalendarz zapełniał się kolejnymi miastami: Paryż, Nowy Jork, Londyn, a także, oczywiście, Mediolan. Od tego czasu Fashion Weeki stały się nie tylko miejscem prezentacji nowych trendów, ale także platformą do eksperymentów artystycznych i wyrazu kultury.

Fashion week jest jednym z największych corocznych wydarzeń branżowych. Od stycznia do marca projektanci prezentują swoje kolekcje na sezon Jesień/Zima, natomiast od września do listopada projekty na sezon Wiosna/Lato. Tydzień mody rozpoczynają pokazy w Nowym Jorku, następnie w Londynie i Mediolanie. Ostatnie pokazy odbywają się w Paryżu. Miasta te nazywane są "Wielką Czwórką" tygodni mody

Fashion Week w Mediolanie - MFW

Fashion Week w Mediolanie odgrywa szczególną rolę w światowej modzie. Miasto to znane jest z bogatej historii, sztuki i kultury, co sprawia, że ​​jest idealnym miejscem do organizacji takiego wydarzenia. To właśnie tutaj odbywają się pokazy największych włoskich domów mody, takich jak Gucci, Prada, Dolce & Gabbana czy Versace, które od lat kreują niepowtarzalne i wpływowe kolekcje, definiując światowy standard elegancji i stylu.

Mediolan stolicą mody

Co roku Fashion Week w Mediolanie przyciąga uwagę nie tylko znanych projektantów, ale także gwiazd światowego formatu. Celebryci z całego świata przybywają, aby zobaczyć najnowsze kreacje i zainspirować się, a także by pokazać się na czerwonym dywanie, który otacza to wydarzenie. Nie ma wątpliwości, że obecność takich osobistości dodaje blasku i prestiżu całej imprezie.

Ale Fashion Week to nie tylko pokazy na wybiegu. To również czas, kiedy ulice Mediolanu stają się prawdziwym polem do popisu dla miłośników mody, którzy prezentują swoje własne stylizacje, często będące równie innowacyjne i ekscytujące jak te zaprezentowane na pokazach. To także okazja do spotkań, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń dla ludzi z branży modowej.

Ciekawostką jest, że Fashion Weeki nie ograniczają się tylko do tradycyjnych sezonów mody (wiosna/lato i jesień/zima), ale pojawiają się także pokazy prekolekcji, tzw. pre-fall czy resort, które oferują jeszcze większą różnorodność i inspirację dla miłośników mody.

Społeczne przesłanie Fashion weeks

Ponadto, warto podkreślić, że Fashion Weeki nie tylko promują najnowsze trendy, ale często podejmują także ważne tematy społeczne i kulturowe. Coraz więcej projektantów angażuje się w działania charytatywne czy podejmuje tematy związane z równością płci, różnorodnością czy ochroną środowiska, co sprawia, że moda staje się nie tylko sposobem wyrażenia siebie, ale także narzędziem do zmiany świata.

Fashion Week w Mediolanie to nie tylko tydzień pełen luksusu, kreacji i sławnych osobistości. To także wydarzenie, które odzwierciedla pulsującą energię świata mody, inspirującą kreatywność i otwartość na nowe pomysły. Jest to czas, kiedy moda staje się sztuką, a miasto Mediolan – stolicą globalnej elegancji.

MFW 2024

Najnowsze trendy mody z Mediolanu w 2024 roku koncentrują się na maksymalistycznych krojach i paletach barw. Wyróżniającym się trendem są maksymalistyczne kroje, zarówno w oversizowych płaszczach, jak i szerokich spodniach. Obserwowana jest tendencja do ultrakrótkich modeli spódnic czy spodenek. Stylizacje często wykorzystują warstwowe nakładanie ubrań. Kolory dominujące to żółć, czerwień, a także beże i brązy, zwłaszcza ciepłe kremowe i karmelowe odcienie.

Źródło: https://kendam.com/photos/album/bwaxwvmenxetin  
Kolekcja FW 2024-2025 Emporio Armani 

Emporio Armani Fall Winter 2024-2025

Armani w najnowszej kolekcji powraca z kolekcją Emporio Armani do swoich korzeni, kładąc nacisk na klasyczne tkaniny i doskonałe krawiectwo. Kolekcja Emporio Armani Fall Winter 2024-2025 została zaprezentowana podczas Milano Fashion Week FW24 w dniu 22 lutego 2024 roku.

  • Armani skupia się na klasycznych tkaninach i doskonałym krawiectwie, podkreślając ponownie znaczenie ikonicznych marynarek i płaszczy. Kolekcja jest hołdem dla najwyższej jakości krawiectwa, oferując luksusowe ubrania o ponadczasowym wyglądzie. Inspiracją dla kolekcji były wczesne kampanie marki, co zaowocowało powrotem ikonicznych akcesoriów w nowoczesnym wydaniu. Na wybiegu dominują różnorodne wersje marynarek, od szarych w kratkę po granatowe wełniane, zarówno jako część garniturów, jak i samodzielne żakiety. W kolekcji znajdują się również eleganckie garnitury z aksamitu o żywych kolorach oraz klasyczne czarne marynarki z detalami w postaci różyczki przy szyi, dodające nuty glamour i szyku.
  • Kolekcja Giorgio Armani na sezon jesień-zima 2024-2025, nazwana "Zimowe Kwiaty", jest hołdem dla siły natury i jej zdolności do odradzania się nawet w najtrudniejszych warunkach. Kolekcja Giorgio Armani na sezon jesień-zima 2024-2025 nosi nazwę "Zimowe Kwiaty". Winter Flowers. Przedstawia ona delikatną równowagę między kreatywnością ludzką a potęgą natury. Motywem przewodnim kolekcji są kwiaty, które symbolizują piękno i odrodzenie, nawet w surowych warunkach. Użycie kwiatowych motywów jest symboliczne, reprezentując cykl życia i siłę natury.
  • Projektant kładzie nacisk na elegancję i wygodę, tworząc ubrania, które płynnie podążają za ruchami noszącej je osoby. Kolekcja jest nawiązaniem do wiecznej elegancji i nie podlega przemijającym trendom. Przedstawia ona ważne przesłanie harmonii między człowiekiem a światem naturalnym oraz zachęca do dostrzegania piękna w regeneracji.


Kolekcja Giorgio Armani na sezon jesień-zima 2024-2025 stanowi inspirację i symbol elegancji, łącząc sztukę mody z naukami natury. 

Źródło: https://kendam.com/news/fashion-shows/prada-fall-winter-2024-25-runway

Prada Fall Winter 2024-2025

Podczas pokazu mody Prada na sezon jesień/zima 2024-2025 w Mediolanie pojawiło się pięć wyraźnych trendów, które łączą elegancję z elementami historycznymi.

  • Kolekcja Prada Jesień-Zima 2024-2025, zaprojektowana pod kierownictwem Miuccii Prady i Rafa Simonsa, eksploruje równowagę między awangardą a nostalgicznymi motywami. Motywem przewodnim kolekcji są kokardy, które zostały zinterpretowane w różnych formach i kolorach, od baby pink po głęboki fiolet. Kolekcja prezentuje zróżnicowane tekstury i struktury, łącząc na przykład solidny tweed z delikatną jedwabną haftowaną tkaniną.
  • Odejście od czysto estetycznego podejścia do mody, kolekcja angażuje się również w szerszy dyskurs kulturowy, zwłaszcza w powrót kokard do mody w trudnych czasach. Wykorzystanie wytrzymałych, wysokowydajnych tkanin podkreśla zaangażowanie Prady w tworzenie elementów, które nie tylko są estetycznie przyjemne, ale także rezonują z obecnym duchem czasu i wspierają zrównoważony rozwój.
  • Miuccia Prada i Raf Simons połączyli elegancję z fragmentami historii, prezentując kolekcję zarówno współczesną, jak i retro. Kolekcja nawiązywała do dziedzictwa mody poprzez reinterpretację ikonicznych elementów, takich jak kurtka varsity, torba do kręgli czy estetyka kokietki. Varsity, znana z filmów szkolnych, została odświeżona przez Pradę i Raf Simonsa, zyskując bliższy ciału krój i dodatki krawieckie. Torba do kręgli, będąca częścią historii domu mody Prada, pojawiła się w nowej wersji na sezon jesień/zima 2024-2025, prezentując się w stylu wieczorowym z błyszczącymi detalami kwiatowymi.
  • Estetyka kokietki, charakteryzująca się falbankami i kokardami, została przeinterpretowana przez Pradę. Kolekcja eksperymentowała z mieszaniem stylów i płci poprzez skrócenie kurtki motocyklowej i łączenie jej z eleganckimi elementami, takimi jak spódnica z jedwabiu.
  • W kolekcji można było zauważyć również nowe sposoby noszenia torebek, gdzie klamry zastąpiono paskiem przypominającym dużą klamrę, umożliwiając noszenie torby na zgięciu ramienia.

Kolekcja Prada Jesień-Zima 2024-2025 to połączenie nostalgii z nowoczesnością, podkreślając innowacyjne podejście marki do wzornictwa.

Źródło: https://kendam.com/news/fashion-shows/versace-fall-winter-2024-25-runway

Versace FW 2024-2025

  • Kolekcja Versace na jesień/zimę 2024-2025 skupia się na zjawiskowych, smukłych sylwetkach, dominujących w śmiało zarysowanych monochromatycznych kompozycjach. Kolorystyka głównie opiera się na kontraście między czernią a czerwienią, co symbolizuje moc i pasję, tworząc język wizualny zarówno asertywny, jak i nieodpartie uwodzicielski.
  • Kolekcja podkreśla zdolność Versace do połączenia głębi historycznej z nowoczesnością, oferując trendy, które zarazem przewyższają ich, prezentując wizję mody trwałą i zmienną. Ubrania te nie są jedynie elementami garderoby, ale sztuką, która okrywa ciało w fałdy i kontury przypominające klasyczne draperie widziane na antycznych rzeźbach. Przedstawiona kolekcja jest zaproszeniem do przyjęcia własnej siły, odnalezienia piękna w sile oraz kreowania własnych historii, otulonych elegancją przeszłości i śmiałością przyszłości.

Dior Fall Winter 2024/2025

Dior na Paris Fashion Week prezentował kolekcję na jesień/zimę 2024-2025. Projektując kolekcję, Dior zainspirował się latami 60., zwłaszcza linią ready-to-wear Miss Dior, stworzoną przez Philippe'a Guibourgé. Podczas pokazu Dior współpracował z artystką z Mumbaju, Shakuntalą Kulkarni, która zaprojektowała scenografię, nawiązującą do ograniczenia ruchu kobiecego ciała.

Trzy główne trendy zauważone na pokazie to:

Moda lat 60.: Krótsze sukienki i spodenki, zachowujące płynność stylu i ułatwiające ruch. Buty za kostkę i do kolan podkreślały sylwetkę w oparciu o kroje w kształcie litery A.

Wzór leoparda: Ikoniczny motyw domu mody Dior, który pojawił się już w 1947 roku, został zinterpretowany na nowo przez Marię Grazia Chiuri na płaszczu, spódnicy, krótkich spodenkach, swetrze i marynarce.

Zmienione i ulepszone logo: Maria Grazia Chiuri odświeżyła logo Diora, umieszczając litery na ubraniach i akcesoriach, nawiązując do pierwotnej kolekcji Miss Dior z lat 60.

Źródło: https://kendam.com/dolcegabbana

Dolce Gabana Fall Winter 2024/2025

Źródło: https://kendam.com/news/fashion-shows/saint-laurent-fall-winter-2024-25-runway

Saint Laurent Fall Winter 2024/2025

 (2)