modne choinki 2021
modne choinki sztuczne i żywe

Trzeba być chyba skończonym panem Grinchem, żeby nie lubić Świąt Bożego Narodzenia. Spotkania wigilijne przy opłatku, rodzinne wyjścia na pasterkę, śpiewanie kolęd oraz oczywiście choinka. Niezależnie czy ten piękny zwyczaj wywodzić będziemy od św. Bonifacego, który ściął święty dąb Germanów, a zwalające się drzewo ocaliło tylko jedną małą jodełkę, czy od niemieckich protestantów, którzy następnie przynieśli zwyczaj dekorowania drzewka na ziemie polskie... dzisiaj nikt już chyba nie może sobie wyobrazić, aby tradycje świąteczne obywały się bez choinki. Święta 2021 roku za pasem i należy powoli się zastanowić jakie drzewko zakupić.

Modne choinki sztuczne.

O ile jeszcze do niedawna podstawowym dylematem było, czy zdecydować się na drzewko sztuczne czy naturalne, o tyle teraz producenci prześcigają się w modelach choinek a ich wybór może przyprawić o zawrót głowy. Jeżeli stoisz murem za obrońcami środowiska naturalnego, wydawać by się mogło, że oczywistym wyborem będzie choinka sztuczna. Na rynku dostępne są drzewka stożkowe, ośnieżone, z szyszkami i bardzo modne ostatnimi czasy - choinki na pniu. Występują one w wariantach klasycznych, ale także z fabrycznymi dodatkami, takimi jak płatki śniegu, szyszki, diamentowe ozdoby, a wykonane są z dużą dbałością o szczegóły i podobieństwem do żywych iglaków. Choinki na pniu dostępne są w wysokościach od 180 do nawet 220 centymetrów.

Modne choinki żywe.

I teraz ciekawostka! Wbrew powszechnemu przekonaniu kupowanie prawdziwej choinki każdego roku jest mniej szkodliwe dla środowiska niż posiadanie plastikowego drzewka. Otóż badacze ostatnio wskazują, że zajmuje około ośmiu lat, aby wyhodować przyzwoitą choinkę, a przez ten czas drzewo pomaga oczyszczać powietrze. Zatem im więcej prawdziwych drzew kupujemy, tym więcej można zasadzić na ich miejscu, co oznacza, że mogą nadal wydychać tlen, co spowalnia zmiany klimatyczne. Tyle nauka... Dla entuzjastów żywych choinek modne w te Święta będą przede wszystkim jodły, w ich kilku odmianach: długo rosnąca i rozwijająca się kaukaska, koreańska z nietypowymi, pięknymi fioletowymi szyszkami oraz najbardziej oryginalna - kalifornijska. Ta ostatnia, to nowość na polskim rynku, charakteryzująca się niezwykle miękkim igliwiem i żywicą pachnącą świątecznie cytrusami. Dla konserwatystów zawsze dobrym wyborem będzie natomiast stary, poczciwy i zawsze modny świerk srebrny. Niezależnie jednak od wyboru choinki, najważniejsze by nasze świąteczne drzewko umilało ten szczególny czas i sprawiło by Święta 2021 roku, choć w tak trudnym okresie pandemii, były niezapomniane.