Różowy październik. Kobieto, badaj się!

 (1)

Różowy październik. Kobieto, badaj się!

Kolejny rok z rzędu mówimy: Kobieto badaj się !

Dlaczego to takie ważne? Profilaktyka, a nie długie leczenie ! Różowy październik to miesiąc świadomości Raka Piersi. Celebrowany jest na całym świecie od 1985 roku. Dlaczego to takie ważne? Rak piersi to najczęściej występujący rak u Kobiet ok. 25%, z czego 14 % śmiertelności. Co roku rozpoznaje się Raka Piersi u około 1,7 mln Kobiet na całym świecie.

Profilaktyka a nie leczenie !

Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego szybka diagnostyka i wczesne wykrycie oparta na regularnych badaniach mammograficznych, które należy powtarzać co 2 lata.

Jakie czynniki mają wpływ na zachorowanie na raka piersi i jak się przed nim uchronić?

Szczegółowa etiologia raka piersi jest nadal niewyjaśniona, ale istnieje duży związek z wiekiem kobiety podczas urodzenia pierwszego dziecka, oraz liczbą urodzonych dzieci, karmieniem piersią, wiekiem menopauzy a także stosowaniem hormonalnej terapii. Jednym z czynników zwiększonego ryzyko zachorowania na raka piersi jest nadmierne spożywanie alkoholu. Czynnikiem protekcyjnym w jest natomiast systematyczna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Czyli po prostu zdrowy styl życia.

Częstość zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko. Zdecydowana większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia. W Polsce jest to aż 80% pacjentek. Ponadto czynnikiem, który mocno zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że blisko 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, Pozostałe przypadki są następstwem mutacji w komórkach somatycznych.

 (1)