Pulteram, czyli wielkopolski zwyczaj przynoszący szczęście przyszłej parze młodej - czym jest i co można sprezentować?

 (1)

Pulteram, czyli wielkopolski zwyczaj przynoszący szczęście przyszłej parze młodej - czym jest i co można sprezentować?

Kiedyś pulteram był częstym elementem weselnym, charakterystycznym dla kultury ludowej w różnych regionach Polski. W tradycyjnej formie polegał on na biciu szkła, hałasowaniu i psotach, a jego głównym celem było przepędzenie złych duchów oraz przyciągnięcie szczęścia i dostatku dla młodej pary. Pulteram był istotnym elementem obrzędu weselnego i uważany był za ważny rytuał związany z poślubieniem. Często wiązał się również z wierzeniami związanymi z ochroną domu i rodziny przed złymi mocami. Dzisiaj pulteram może nie być już tak powszechny i popularny, jednak wciąż stanowi ważną część polskiej tradycji weselnej i kultury ludowej, a niektóre pary decydują się na jego organizację, aby kontynuować tradycję swoich przodków.

Pulteram kiedyś

Tradycyjnie, pulteram polegał na biciu różnego rodzaju przedmiotów, takich jak szkło, garnki, butelki, a nawet sedesy i umywalki, co wiązało się z głośnym hałasem.

Wraz z upływem czasu, pulteram ewoluował i zaczął obejmować także psoty, takie jak wyrzucanie kamieni, drzew, złomu i śmieci pod bramę, zatykanie kominów, brudzenie elewacji domu, czy rozbieranie płotów. Wszystko to było związane z zabawą i radosnym świętowaniem, które towarzyszyło młodej parze w dniu ich wesela.

Kiedy odbywa się pulteram?

Tradycyjnie pulteram odbywał się zazwyczaj na dzień przed weselem, najczęściej w piątek wieczorem. Miejsce, w którym odbywał się zwyczaj, zależało od preferencji rodziny, ale zazwyczaj było to pod domem panny młodej, na progu lub w sieni. Pulteram organizowali najczęściej młodzi chłopcy, ale zdarzało się, że pomagali im dawni amanci, dzieci, sąsiedzi czy krewni.

Po zakończeniu pulteramu, panna młoda (czasem również pan młody) musiała posprzątać rozbite szkło. W podziękowaniu za przepędzenie złych duchów, pan młody częstował pultrujących wódką. Dodatkowo, rodzice lub panna młoda częstowali uczestników pulteramu plackiem drożdżowym, a w późniejszych latach kiełbasą, aby podziękować za ich włożony wysiłek w organizację tego tradycyjnego zwyczaju weselnego.

Pulteram dziś

W obecnych czasach pulteram przeszedł radykalną zmianę w treści i formie, stając się bardziej złożonym wydarzeniem, znanym jako minifestyn, grill, biesiada i spotkanie rodzinno-sąsiedzkie lub "przedwesele". Zazwyczaj odbywa się to w sobotę wieczorem, tydzień przed samym weselem, co daje więcej czasu na relaks i zabawę.

Od godziny 19.00 zaczynają zbierać się sąsiedzi, rodzina i przyjaciele. Większość z nich to osoby, które nie zostaną zaproszone na wesele, ale zostali zaproszeni na pulteram zamiast tego. Na początku imprezy, goście biją butelki w specjalnej skrzyni lub beczce, składają życzenia młodej parze, wręczając kwiaty i drobne upominki. Następnie, podczas biesiady, są częstowani różnymi alkoholami, wódką, drinkami i innymi przysmakami. Po ceremonii życzeń, goście przenoszą się do strefy gastronomicznej, gdzie czeka na nich grill, piwo, sałatki, ciasta, kawa i inne smakołyki. Często organizuje się to za pośrednictwem wynajętej firmy cateringowej lub dzięki zaangażowaniu rodziców lub przyjaciół. Goście wybierają potrawy według własnych preferensji, a następnie przechodzą do strefy konsumpcyjnej z ławkami i stołami. Zwykle są to składane meble ogrodowe lub festynowe, które są znane każdemu.

Niespodzianka na Pulteramie

W trakcie tego wydarzenia odbywa się również "niespodzianka", która może przybrać różne formy - od przyjazdu zabytkowego wozu strażackiego po występ orkiestry dętej czy wujka z harmoszką. Pod wieczór zazwyczaj rozpoczyna się dyskoteka, którą prowadzi wynajęty didżej. Na parkiecie można usłyszeć różne gatunki muzyki, od przebojów disco polo i pop, poprzez klasykę rocka, aż po tzw. muzykę biesiadną. Impreza kończy się zwykle wczesnym rankiem.

Jakie znaczenie ma pulteram?

Początkowo bicie szkła miało charakter magiczny, służący odstraszaniu różnego rodzaju zła. Obecnie natomiast głównym celem pulteramu jest spotkanie lokalnej społeczności, które umożliwia budowanie i wzmacnianie więzi międzyludzkich.

Gdzie obchodzi się Pulteram?

Praktyka ta jest obecnie popularna w całym pasie dawnej Polski pruskiej, włączając w to regiony takie jak Kaszuby, Warmia, Pomorze Wschodnie, Kujawy, Wielkopolska (w tym Pałuki) oraz Śląsk Opolski i Górny. W Wielkopolsce, zwyczaj ten celebruje się szczególnie hucznie, zwłaszcza na zachód od regionu, w okolicach Zbąszynia i Wolsztyna, czyli w rejonie Kozła.

Propozycje prezentów dla przyszłej pary młodej z okazji pulteramu

Oto kilka propozycji prezentów dla przyszłej pary młodej podczas pulteramu:

Kwiaty

Podarowanie kwiatów podczas pulteramu to bardzo popularny zwyczaj. Kwiaty mają symboliczne znaczenie i stanowią piękny gest okazania pary młodej szacunku i miłości. Kwiatami, które często wybierane są podczas pulteramu są róże, lilie, goździki, frezje, czy storczyki. Kwiaty te można podarować w bukietach, jak również pojedynczo, w formie drobnych, symbolicznych prezentów.

Koperty z pieniędzmi

To bardzo popularny prezent podczas pulteramu. Jest to bardzo praktyczny podarunek, który pozwala młodej parze na pokrycie części kosztów związanych z organizacją wesela lub na realizację swoich marzeń, np. podróży poślubnej.

Bielizna nocna dla Państwa Młodych

To prezent bardziej intymny, ale z pewnością zaskoczy i ucieszy młodą parę. Dla panny młodej można wybrać elegancką, białą satynową podomkę, w której będzie mogła przygotowywać się w dniu swojego ślubu. Taki prezent jest zarówno praktyczny, jak i romantyczny, ponieważ podomka może być używana przez wiele lat jako pamiątka z tego szczególnego dnia.

Podomka Trixa
Podomka
Komplet Arizona
Komplet Arizona
Komplet Navada
Komplet Nevada
Podomka Ola
Podomka
Komplet Ola
Komplet Ola
Halka Ola
Halka Ola
Podomka Christian Granat
Komplet
Podomka Christian Jasny brąz
Podomka Christian Satyna
Podomka Męska Christian
Podomka Męska Christian

Inną opcją jest podarowanie bielizny, którą para młoda będzie mogła wykorzystać w czasie swojej podróży poślubnej. Mogą to być np. elegancka, koszula nocna lub satynowy komplet dla panny młodej. Dla Pana Młodego równiez można wybrać szlafrok oraz satynowe. Idealnie dopasowane szlafroki sprawdzą się nie tylko podczas miesiąca miodowego, ale także mogą służyć na kolejne wspólne lata.

Halka Zahara Ecru
Halka Zahara Ecru
Komplet Day
Komplet Day
Komplet Hawa Ecru
Komplet Hawa Ecru

Książki i albumy

Książki i albumy to także dobry pomysł na prezent dla przyszłej pary młodej. Można podarować im album ze zdjęciami, w którym będą mogli trzymać wspomnienia z pulteramu i dalszych ważnych chwil z życia. Innym pomysłem jest książka z poradami dla nowożeńców, który może pomóc im w przygotowaniach do życia małżeńskiego oraz zainspirować ich do działań na przyszłość. Można też wybrać dla nich ulubioną książkę, która będzie stanowić wartościową pamiątkę i przypominać im o osobie, która podarowała im ten prezent.

 (1)