19.01 Dzień Popcornu

19 stycznia obchodzimy dzień popcornu

Jak świętować dzień popcornu?

Oczywiście nie ma lepszego sposobu niż wieczór filmowy w naszej piżamce!

Ale skąd się wziął popcorn i jak powstaje?

Przekąska z prażonych ziaren kukurydzy w wysokiej temperaturze Obecnie znane chyba wszystkim charakterystyczne chrupki, powstają dzięki cząsteczkom wody zawartym pod twardą,pomarańczową łupinką ziaren kukurydzy. Podgrzana do 190 stopni Celsjusza woda zamienia się w parę i rozsadza osłonkę, a znajdujące się w środku białko i skrobia, rozmiękczone przez wysokie ciśnienie i temperaturę błyskawicznie pęcznieją, niejednokrotnie z charakterystycznym trzaskiem.

Popcorn jest znany od wieków, ale popularność zyskał dopiero pod koniec XIX wieku. Ziarno kukurydzy było tak ekscytującym widokiem, że kiedy do miast przyjeżdżały cyrki i miejskie jarmarki, ludzie ustawiali się w kolejce, by zobaczyć, jak eksploduje! Nie minęło wiele czasu, zanim W 1885 r. Charles Cretors wynalazł maszynę napędzaną parą, która mogła robić popcorn łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. W pierwszym okresie prażona kukurydza nie znalazła się w salach kinowych. Pierwsze kina próbowały odtworzyć atmosferę teatru, a jedzenie podczas seansu nie pasowało do eleganckich, wyłożonych dywanami wnętrz, w których niemym filmom towarzyszyła muzyka na żywo.

Dlaczego popcorn trafił do kin?

Julia Braden z Kansas City jest często uznawana za pionierkę sprzedaży popcornu w kinach. Przekonała Właściciela miejscowego kino, by wpuścili jej wózek do środka, czekając na klientów, którzy chcieli czegoś więcej niż tylko biletu na seans - przekąski! Okazało się, że sprzedaż tego prostego, ale pysznego przysmaku była bardziej dochodowa niż kupowanie biletów. Tak też pozostało do dziś. Szacuje się, że amerykańskie kina czerpią 85% lub więcej swoich zysków ze sprzedaży przekąsek i napojów, z których ponad stanowi właśnie popcorn.